Si dovolj aktiven? Pa tokrat ne mislimo na tvoje gibanje in tekanje naokoli. Bodi aktiven v svoji lokalni skupnosti, udeležuj se organiziranih dobrodelnih ali družbeno koristnih aktivnostih.
Ob tej prebujajoči se pomladi te pozivamo in izzivamo, da si aktiven. V soboto 22. 4. je Dan Zemlje in širom Slovenije so organizirane čistilne akcije. Pridruži se kakšni! Najdeš jih tukaj.
Ni namreč bolj žalostnega prizora, ko hodiš po naravi in ob poteh ali gozdu najdeš odpadke, ki tja ne sodijo.
Kako pa še drugače lahko aktivno prispevaš k ohranjanju okolja že doma v gospodinjstvu? Tu imaš 9 namigov za bolj trajnostno življenje.
-
Zamenjaj pipo
Mogoče si misliš, da boš s tem povzročil samo en odpadek več. Pri tuširanju boš tako prihranil pri porabi vode, saj novejše armature med vodo vmešajo zrak in tako porabiš manj vode. Seveda lahko manj vode porabiš tudi tako, da jo med ščetkanjem zob in umivanjem rok vmes zapiraš in ne teče brez potrebe. Če pa si zelo inovativne narave, se lahko začneš shranjevati deževnico in si domisliš različnih porab le-te.
-
Posadi drevo
Z vsakim novim drevesom, je naš zrak nekoliko čistejši. Če posadiš medonosnega, pa ga bodo vesele tudi čebele. Nudil bo zavetje ptičem in drugim živalim. In verjetno bo na svetu dlje kot ti, tako da bo to tvoja lepa zapuščina svetu.
-
Nakupuj manj
Manj ko potrošimo plastike in druge embalaže, manj je odpadkov. Tudi tekstilna industrija je ena od velikih onesnaževalk okolja. Zato kupi manj in tisto kvalitetno. Živi trajnostno in boš v trendu.
-
Recikliraj
Četudi skoraj povsod po Sloveniji že kar nekaj časa sortiramo gospodinjske odpadke, se nam včasih še vedno zgodi, da ne vemo, kam kaj dati. Zato obnovi svoje znanje o zahtevah sortiranja, ki jih imate pri vas. Navadi se ločeno zbirati tudi tisto, kar je potrebno peljati v zbirne centre npr. elektroniko. Ločeno zbiraj baterije, neporabljena zdravila, steklo, papir. Če vse to narediš že ti, se več materialov, ki so primerni za recikliranje, dejansko reciklira.
-
Kompostiraj
Če imaš doma vrt, nameni en kotiček kompostniku. Kompostiranje je odličen način za spreminjanje ostankov hrane in organskih odpadkov v prst, bogato s hranili. Čez kakšno leto boš lahko prst že uporabil. Ti kompostiraš, narava pa naredi svoje.
-
Zamenjaj čistila
Čistila, ki jih uporabljamo v gospodinjstvu vsebujejo veliko kemikalij, ki onesnažujejo vodo in okolje. Poišči ekološka čistila, začneš pa lahko uporabljati tudi nasvete naših babic, ki so same znale očistiti vse, brez pomoči kemije. Alkoholni kis in soda bikarbona res lahko naredita čudeže.
-
Imej vrečko v vsakem žepu
Vrečk imamo pogosto doma kar nekaj. Trgovci so nas malo že zdresirali, da nosimo vrečko s sabo, saj jo moramo če ne kupiti. Če pa si te sorte, da jo vedno pozabiš, ti priporočamo, da si daš kakšno v žep, torbo in vsaj tri v avto. Tako bo vrečka tam, ko boš mimogrede skočil v trgovino. Potem pa vseeno poskrbi, da vsako vrečko uporabiš večkrat, saj s tem zelo zmanjšaš količino odpadkov.
-
Zmanjšaj porabo električne energije
Če menjaš gospodinjske aparate, poglej v kateri energetski razred sodijo. Za tiste bolj varčne je potrebno na začetku odšteti več, ampak ne dolgi rok prihraniš na porabi energije. Ko žarnice pregorijo, jih zamenjaj z LED svetili in ugašaj luč, kadar je res ne potrebuješ.
-
Odnesi s seboj domov
Naj se vrnem na začetek in tiste odvržene smeti v naravi. Ko se odpraviš v hribe in gore, vedno odnesi svoje smeti domov. Četudi srečaš po poti smetnjak, ga ni potrebno po nepotrebnem polniti. Prazni odpadki so tako ali tako lažji, ti pa močnejši, ker si se okrepčal. Tako jih boš z lahkoto odnesel domov.
Sliši se veliko napotkov, a če se lotimo postopoma, z lahkoto lahko začnemo živeti bolj trajnostno. Tako bomo poskrbeli za okolje, da bo ostalo ohranjeno tudi za naslednje rodove.