Planinsko polje je le dobre pol ure vožnje iz Ljubljane in zelo dostopno za izlet z družino. Prijetni so tudi popoldanski obiski po službi, ko si želiš sproščenega potepa po naravi. Poleg lepe narave, si lahko ogledate kar nekaj znamenitosti kot je razgledni stolp in grad. Kot nalašč, za raziskovanje z otroki.
Planinsko polje je eno izmed kraških polj, ki se ob jesenskem ali spomladanskem obilnejšem deževju spremeni v jezero. Po polju se vije reka Unica s svojimi številnimi meandri in naredi kar trikrat daljšo pot, kot dolgo polje. Običajno se po polju vije prav počasi, a ko pretok preseže 60 m³/s prestopi breg in poplavi.
Unica odteka v številne ponore, ki se začnejo ob Ivanjem selu. Ob severnem robu polja sta dva ponora imenovana Putickove štirne, razširjena v vodnjakom podobna umetna jaška, danes veljata za tehnični spomenik in sta zanimiva za ogled.
V bližini vasi Laze najdete pot, ki vodi proti vasi Jakovica oz. na Jakovški hrib. Tam so lani postavili zelo lep lesen razgledni stolp, s katerega se lepo vidi na Planinsko polje, Planino in Planinsko goro. Otroci se bodo najbolj razveselili žiga, ki ga lahko odtisnejo v svoje Prve zapise z gora. V bližini, približno 750 m stran, se nahaja cerkev Sv. Mihaela, ki so jo omenjali že leta 1324.
Južneje na Planinskem polju si lahko ogledate razvaline gradu Hošperk (Haasberg), ki so ga zgradili knezi Eggenbergi v začetku 17. stoletja. Takrat je veljal za najmogočnejši baročni dvorec na Slovenskem. Gradič je imel lastnike vse do druge svetovne vojne, ko je bil požgan. Mogočna pročelja pa so še vedno vredna ogleda.
Pri gradu se nahaja tudi Grajska štala s čarobnim travnatim dvoriščem. V njej je razstavljena etnološka zbirka starih predmetov, ki so bili najdeni na tem področju. Okolica hišice je v jutrih odeta v skrivnostne meglice, zato jo imenujejo tudi »Škratova deželica«. Ob deževju v okolici nastanejo številni izviri. Predstavlja zelo lep ambient za sprehajanje.
Prehodi Planinsko polje
Če ste pripravljeni na pohod, imate na Planinskem polju na voljo dve tematski poti. Prva je Zgodovinska pot Planina, ki je dolga 4 km, njen ogled traja dve uri. Druga, Scilkina učna pot, je dobila ime po ogroženi travniški morski čebulici. Je bolj naravoslovno obarvana pot, ki obsega dva kraka, dolga 4,7 km in 6,8 km.
Bi raje raziskovali podzemni svet? Potem lahko obiščete Planinsko jamo – ko zagledate Ravbarjev stolp, ste že zelo blizu. Klasičen ogled jame je dolg 1 uro, morate pa imeti dobro obutev in svojo svetilko, saj jama ni osvetljena. Planinska jama je največja vodna jama pri nas, kjer se reka Rak in Pivka združita v podzemnem sotočju v reko Unico. Jama je bogata tudi z jamskimi živalmi in kapniki.
Za konec vas povabimo še na Planinsko goro oz. Grmado. Vzpon vam bo vzame eno uro, pot je sicer neoznačena, a dobro uhojena.
Je vsak družinski član že pripravil svoj planinski dnevnik za na pot, da dobi svoj žig na razglednem stolpu? Res bo veliko za zapisati tudi od drugod!
Kot je zapisal pohodnik na Hribi.net ko je z družino obiskal Jakovški hrib: »Simpatično in popolnoma nezahtevno.« Naj bo tako tudi vam!