Tudi tebe že nevzdržno vleče v gore? Vreme se je otoplilo, snega je vse manj. Pa si prepričan, da si pripravljen na bolj zahtevne aktivnosti na prostem in več ur trajajoče gorske ture? Zate smo zbrali nekaj napotkov glede nevarnosti v gorah, da se pred odhodom dobro pripraviš.
-
Spreminjajoče se vremenske razmere
Ena največjih nevarnosti v gorah je hitro spreminjajoče se vreme. Sončen dan se lahko nenadoma spremeni v neurje, z močnim vetrom, dežjem ali celo sneženjem, če se podajaš zares visoko. Slabe vremenske razmere lahko povzročijo izgubo orientacije, padce, lahko pa si izpostavljen tudi nevarnosti udara strele. Preden se odpraviš v gore, preveri vremensko napoved (ARSO) in se vedno pripravi na nepredvidljive razmere. S seboj vzemite primerna oblačila za vse vremenske razmere. Zelo dobro se je posvetujte s lokalnimi strokovnjaki glede razmer in tveganj na izbrani poti.
-
Pomanjkanje primernih izkušenj in opreme
Mnogi se v poletnih mesecih odločijo za planinarjenje ali druge aktivnosti v gorah, ne da bi imeli ustrezne izkušnje ali opremo. Sami se tako izpostavijo nevarnim situacijam, kot so zdrs ali padec. Če nisi pozoren na oznake se v gorah kaj hitro lahko izgubiš. Zato začni počasi s turami, ki so primerne za začetnike, predvsem pa si pridobi ustrezno znanje, preden se v gore sploh podajaš. Potrebuješ znanje tako o orientaciji, opremi in njeni uporabi, predvsem pa dobro psihofizično kondicijo. Če se odpravljaš na bolj zahtevno pot, razmisli o najemu izkušenega vodnika. Mi priporočamo Chera Hiking.
-
Nevarnosti v gorah
Teren v gorah je zelo razgiban in lahko te presenetijo različne nevarnosti kot so skalni podori, plazovi, snežišča, razpoke in jame. Pomembno je, da se teh nevarnosti zavedaš in upoštevaš vse varnostne ukrepe. Če naletiš na tako območje, je veliko bolje, da se obrneš, kot da ga prečkaš. Pred odhodom preveri sezonske razmere, saj so nekatere poti bolj nevarne v poletnih mesecih zaradi taljenja snega in večje verjetnosti plazov.
-
Slaba fizična pripravljenost
Gore zahtevajo dobro fizično pripravljenost. Dolgi vzponi, strmi klanci in spusti te lahko hitro izčrpajo, če nisi v dobri formi. Zaradi slabe fizične pripravljenosti si hitreje utrujen in prej zapadeš v dehidracijo in izgubo koncentracije. Slaba koncentracija pa povečuje tveganje za nezgode. Preden se odpraviš v gore, se pripravite z vadbo, ki povečuje vzdržljivost in krepitev mišic. Bolje je, da začneš postopoma z nižjimi vzpetinami. Med samo potjo v gorah pa se večkrat odpočij, pij dovolj vode in kaj prigrizni.
Izkušnje v gorah štejejo!
Da bo varnost na prvem mestu dvakrat preveri opremo. S seboj vzemi koga, ki je pot že prehodil in se spozna. Lahko se pridružiš tudi enemu od planinskih društev. Bolj, ko boš pripravljen, bolj boš lahko užival v lepotah narave in se brez skrbi podajal novim žigom naproti.