Gore so dragocen del našega planeta, ki presega le svojo fizično prisotnost. So čarobna okolja, ki nudijo zatočišče divjim živalim, shranjujejo vodne vire in očarajo z raznolikostjo rastlin. V tem tednu, ko obeležujemo mednarodni dan gora, poglejmo globlje in se vprašajmo, kako lahko prispevamo k ohranjanju teh osupljivih okolij.
Gorski svet je postavljen pred izzive. Množični turizem, podnebne spremembe in nepremišljeno ravnanje posameznikov ogrožajo neokrnjeno naravo. Vendar pa vsak od nas lahko postane ambasador trajnostnega razvoja gorskega okolja.
Prvi korak je zavedanje. Zavedanje, kako koristne so gore za nas in naše okolje. Nato je tu odgovorno gorniško vedenje. Izberimo poti, ki so skladne z našimi sposobnostmi, upoštevajmo pravila, ki jih občutljivi svet narave ima in spoštujmo omejitve gibanja. Trajnostni razvoj naj ne bo le besedna zveza, ampak aktivna odločitev vsakega posameznika.
Si predstavljaš svet brez gora?
Gore so tudi prizorišče naših rekreativnih dejavnosti, a njihovo ohranjanje ni le odgovornost gornikov. Vloga lokalnih skupnosti in odločevalcev je ključna, da turistične aktivnosti v gorskih regijah prilagodijo tako, da dolgoročno ohranjajo ta območja.
Ohranjanje gora ni le nujnost za nas, temveč je naša moralna dolžnost do prihodnjih generacij. Gore so šola življenja, prostor, kjer se učimo spoštovanja do narave in drug drugega. S svojim ravnanjem v gorskem svetu ne le oblikujemo svojo izkušnjo, temveč tudi puščamo sled trajnostnega razvoja za prihodnje generacije.
Pomislimo torej na vsak korak, ki ga naredimo v gorskih prostorih. Naj bo ta korak ljubezen do narave, spoštovanja do okolja in odločitev za ohranjanje gorskega sveta.
Predvsem pa s svojimi ravnanji učimo mlajše, ki šele spoznavajo ta čudoviti svet. Naj vidijo v njem lepoto v neokrnjenosti. Brez ohranjanja življenjskih okolij tudi ne bo več naših gozdnih ptic in gozdnih živali.
Zapisal: Zoran Vidrih