Turno smučanje je ena najlepših zimskih aktivnosti, ki ti omogoča, da združiš vzpon na zasnežene vrhove in užitek v spustu po deviških strminah. Če si navdušen nad gorskim zrakom, neokrnjeno naravo in občutkom svobode, potem je turno smučanje tvoja prava izbira. Turno smučanje je popolna svoboda v gorah, a samo, če ga jemljemo resno in preučimo razmere.
Prednosti turnega smučanja
Turno smučanje ni le šport, je celostna izkušnja narave. Med vzponom lahko uživaš v tišini gora, opazuješ zimske pokrajine in hkrati poskrbiš za svojo telesno pripravljenost. Spust pa prinaša vznemirjenje, ki ga ne doživiš na urejenih smučiščih. Tudi izbira lastnih linij v snegu je nekaj, kar doda občutek popolne svobode.
Poleg tega je turno smučanje za sprostitev in umiritev lahko prijaznejša izbira, saj se izogneš množičnemu turizmu in hrupu smučišč. S teboj je le narava – in ti.
Priprava je ključ do užitka
Da bi bila tvoja tura varna in užitkov polna, je priprava ključna. Zato pred vsakim odhodom v gore s smučkami na ramenih preveri spodnji seznam:
Načrtuj turo: Pred odhodom preveri vremensko napoved, snežne razmere in stopnjo nevarnosti plazov. Na spletu najdeš številne portale z aktualnimi podatki o razmerah na priljubljenih turnih poteh.
Pravilna oprema: Poleg turnih smuči, derez, čelade in palic ne pozabi na obvezno varnostno opremo – lavinski trojček (lavinska žolna, lopata, sonda), prvo pomoč in telefon s polno baterijo.
Fizična pripravljenost: Turno smučanje zahteva vzdržljivost in kondicijo. Začni z lažjimi turami, da postopoma izboljšaš svojo pripravljenost. Vedno se moraš zavedati, da moraš najprej opraviti vzpon v zahtevnejših zimskih razmerah, potem pa že z nekoliko utrujenimi nogami varno odsmučati navzdol.
Znanje o varnem zahajanju v gore v snežnih razmerah: Poznavanje plazov, varnega gibanja po snegu in pravilne uporabe varnostne opreme je nujno. Obišči tečaj varnega gorništva, turnega smučanja ali se pridruži izkušeni ekipi, če si začetnik.
Izbira ture
Turnosmučarske ture se razlikujejo po zahtevnosti, višinski razliki in terenu. Če si začetnik, se odloči za lažje ture s stabilnimi snežnimi razmerami. Srednje zahtevne ture so idealne za večino turnih smučarjev, medtem ko se zahtevnejši spusti podajajo v svet strmih grap in izpostavljenih pobočij, ki zahtevajo izkušnje in odlično tehniko.
Slovenija ponuja številne čudovite turne smuke – od Karavank do Kamniško-Savinjskih Alp. A če te vleče tudi čez mejo, je Avstrija pravo rajsko igrišče za turne smučarje, še posebej regija Lungau in Großglocknerjeva območja, kjer te pričakujejo vrhunski tereni za vse stopnje zahtevnosti.
3 razlogi, zakaj izbrati turno smučanje
Pristen stik z naravo: Neokrnjen sneg, vonj po svežem zimskem zraku in spokojnost, ki jo nudi gorski svet, so neprecenljivi.
Celostna vadba: Turno smučanje krepi tako fizično kot mentalno pripravljenost. Ni boljšega občutka, kot je zaslužen spust po dolgem vzponu.
Svoboda in pustolovščina: S smučmi se podaš tja, kamor smučarske naprave ne sežejo. Vsaka tura je nova zgodba, ki jo zapišejo tvoji koraki in zavoji. Nabralo se bo veliko zgodb za Zapise z gora.
Za lažjo izbiro – turnosmučarski vodnik
Če si želiš več navdiha za svoje turne avanture, te bo navdušila tretja, posodobljena izdaja turnosmučarskega vodnika, ki je zdaj na voljo v prednaročilu pri založbi Sidarta. Vodnik Najlepši turni smuki avstrijske Koroške (+ 40 izbranih tur v pokrajini Lungau) ti ponuja kar 154 opisanih tur, od sredogorja do Großglocknerja, ter dodatne opise možnosti vzponov in spustov s sosednjih vrhov. Primeren je tudi za deskarje in vse, ki iščete nove turnosmučarske cilje blizu slovenske meje.
Zima je čas za bele avanture, zato poglej, če imajo tvoji Zapisi z gora še kakšno prazno stran (če ne hitro piši Božičku za nov izvod), naroči vodnik v prednaročilu, da prihraniš in pripravi svojo opremo, da bo letošnja sezona polna nepozabnih spustov!
Naj te bela pobočja pričakajo pripravljena!
Nesreče v gorah
Turno smučanje, čeprav izjemno priljubljeno in vznemirljivo, lahko prinese tudi tveganja. Gore so nepredvidljive, vremenske razmere pa se lahko hitro spremenijo, kar povečuje možnost nesreč. Ena izmed najbolj pogostih nevarnosti pri turnem smučanju so snežni plazovi, katerih tveganje se povečuje z neustrezno opremo, pomanjkljivim znanjem o terenih in vremenskih razmerah ter nezadostno pripravljenostjo.
Poleg tega so pogoste nesreče zaradi zdrsov, trkov z naravnimi ovirami, kot so skale ali drevesa, ter napačne izbire poti, ki vodi v izredno težke in nevarne razmere. Pomembno je, da smučarji poznajo tehnike za oceno nevarnosti in obvladovanje tveganj, ter vedno nosijo ustrezno zaščitno opremo (kot so plazovna žolna, sonda in lopata) in ne smučajo sami. Za še varnejši zimski užitek preberi še članek Brez česa se pozimi ne smeš odpraviti v gore?
Foto: Zoran Vidrih