Ste se kdaj ustavili sredi sprehoda in skupaj z otrokom opazovali ptice? Morda ste videli majhnega, živahnega plavčka, ki se spretno oklepa vejice, ali pa ste s pogledom iskali veličastnega orla belorepca, ki tiho jadra nad vodami. Svet ptic je čaroben, predstavimo ga tudi našim otrokom. Danes spoznajte zanimive slovenske ptice malo drugače, tako kot jih morda prej še niste zares poznali.
Kosec (Crex crex) – skrivnostni prebivalec travnikov
Kosec je ptica, ki ga v naravi le redko opazimo, saj se skriva v gostem travišču. Najbolj prepoznaven je po značilnem oglašanju “krek-krek”, ki odmeva v poletnih nočeh. Njegovo perje je rjavo s črnimi progami, v zraku pa deluje nekoliko nerodno zaradi bingljajočih nog.
Gnezdi na nepokošenih travnikih, hrani pa se z žuželkami, polži in semeni. Na prezimovanje v Afriko se odpravi že zgodaj jeseni, spomladi pa se vrne v naše kraje. V Sloveniji ga lahko najdemo na poplavnih ravnicah, kot so Jovsi ali Cerkniško jezero.
Liska (Fulica atra) – vodna kokoška z belim čelom
Liska je črna vodna ptica z belo liso na čelu in rdečimi očmi, ki spominja na kokoš. Ima kratke peruti in le redko leti, odlično pa plava in se potaplja. Njen življenjski prostor so jezera in počasi tekoče vode z bogato rastlinsko obrežno vegetacijo.
Je vsejedka – prehranjuje se predvsem z vodnimi rastlinami, algami in semeni, pa tudi z manjšimi vodnimi živalmi. Spomladi zgradi gnezdo ob trstičju, kjer izleže do osem jajc. V Sloveniji liske ostanejo čez celo leto, v zimskih mesecih pa se zbirajo v večje jate. Vidimo jo lahko po vsej Sloveniji.
Sraka (Pica pica) – inteligentna glasnica narave
Sraka je črno-bela ptica s kovinsko zelenim in modrim leskom na perutih ter dolgim repom. Glasno vreščanje jo naredi opazno, njena inteligenca pa izjemno prilagodljivo. Pogosto jo srečamo v mestih, parkih in na podeželju, kjer neutrudno raziskuje okolico.
Je vsejedka – hrano si poišče med žuželkami, semeni, jajci, majhnimi sesalci in celo ostanki hrane v urbanem okolju. Znana je po tem, da si dela zaloge in je ena redkih ptic, ki se prepoznajo v ogledalu.
Gnezdi visoko na drevesih, kjer skrbno varuje 5 do 8 jajc. Mladiči ostanejo pri starših do jeseni, pozimi pa se združijo v večje skupine. Srake se ne selijo, zato jih lahko opazujemo skozi vse leto.
Orel belorepec (Haliaeetus albicilla) – kraljevski jadralec voda
Orel belorepec je ena največjih ujed pri nas, z razponom kril do 2,5 metra. Ima značilen kratek bel rep, široka krila in močan rumen kljun. Mlade ptice so temnejše, odrasli pa se ponašajo s svetlejšo glavo in izrazitimi jadralnimi sposobnostmi.
Živi ob večjih vodnih površinah, kjer lovi ribe, vodne ptice in manjše sesalce, pozimi pa se prehranjuje tudi z mrhovino. Gnezdi visoko na drevesih v mirnih območjih, saj je zelo občutljiv na motnje.
V Sloveniji je redka in ogrožena vrsta, z le nekaj znanimi pari. Projekti za njeno varstvo vključujejo nadzor gnezd, omejevanje dostopa in postavitev opazovalnic.
Ali veš?
Sinonim za belorepca, postojna, je stara slovenska beseda za orla, po kateri je dobilo ime mesto Postojna in se kot motiv pojavi v mestnem grbu.
Plavček (Cyanistes caeruleus) – živahna in barvita sinica
Plavček je majhna in okretna ptica, ki meri okoli 11 cm in tehta le 9–12 g. Prepoznamo ga po modri kapi, modrih krilih ter rumenem trebuhu z ozko črno črto. Njegov bel obraz krasi temna očesna proga, hrbet pa je olivno zelen. Samci so nekoliko bolj živahno obarvani kot samice.
Naseljuje listnate in mešane gozdove, parke, vrtove in sadovnjake. Hranijo se predvsem z žuželkami, jeseni in pozimi pa tudi s semeni in plodovi. So priljubljeni obiskovalci vrtnih krmilnic.
Gnezdi v drevesnih duplih, zidnih luknjah ali gnezdilnicah, kjer samica znese do 13 pikastih jajc. Plavčki so znani po hitrih gibih in petju, ki spominja na trilček »ci-ci-cicirrrr«.
Ko se naslednjič podate v naravo, povabite otroka, da prisluhne petju, poišče pisano perje v krošnjah ali dvigne pogled proti nebu. Zanimive slovenske ptice in njihovi glasovi nosijo svojo zgodbo, vsako opazovanje je majhna pustolovščina.
Mogoče bo prav vaš malček prvi, ki bo v daljavi zagledal orla belorepca ali opazil plavčka, ki se vrti med vejami. In kdo ve – morda boste prav v tem trenutku ustvarili spomin, ki bo ostal za vedno.
Če želite spoznati še več čudovitih ptic, jih najdete v knjigi Spoznaj slovenske gozdne ptice. 🐦📖